Publicēts: 28.03.2023. Aktualizēts: 25.09.2024.

Analītisks kopsavilkums par darbības rādītājiem veidots, izmantojot tirgus dalībnieku iesniegto uzraudzības finanšu pārskatu informāciju.

  • Lai arī banku sektora kopējais aktīvu apmērs saglabājās nemainīgs, šogad 2. ceturksnī bija vērojamas izmaiņas aktīvu struktūrā. Atsevišķu kredītiestāžu darījumu grupu ietvaros ietekmē augušas prasības pret kredītiestādēm (+11.9 %). Arī kredītportfelis pakāpeniski ir turpinājis pieaugt  (+2.2 %), un to noteica izaugsme visos būtiskākajos aizņēmēju segmentos. Tā kā kopējais aktīvu apmērs nav mainījies, attiecīgi salīdzinoši būtiski samazinājušās prasības pret centrālo banku (-6.1 %).
  • Augot iekšzemes mājsaimniecību un vispārējās valdības, bet sarūkot iekšzemes nefinanšu sabiedrību noguldījumu atlikumam, arī kopējais noguldījumu apmērs ceturkšņa laikā būtiski nav mainījies (+209 milj. eiro jeb 0.9 %).
  • 2024. gada 1. pusgadā banku sektors darbojās ar peļņu 306 milj. eiro, kas ir par 15.6 % mazāk nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā. Peļņas samazinājumu ietekmēja tīro procentu ienākumu kāpuma bremzēšanās, administratīvo izmaksu pieaugums, kā arī uzņēmuma ienākuma nodokļa avansa maksājumi. Attiecīgi ceturkšņa laikā no 44.7 % līdz 47.3 % pasliktinājusies izmaksu attiecība pret ienākumiem, kā arī kapitāla atdeves rādītājs (ROE) – no 19.4 % līdz 18.3 %.
  • Kredītu kvalitātē nav vērojamas būtiskas izmaiņas, ienākumus nenesošo kredītu īpatsvaram saglabājoties iepriekšējā ceturkšņa līmenī (2.7 %).

 

Banku kompass

Reizi ceturksnī tiek apkopoti banku iesniegtie publiskie ceturkšņa pārskati banku dalījumā, kuri atspoguļo banku individuālos un konsolidētos darbības rādītājus.

Statistiskie dati

Tāpat, balstoties uz tirgus dalībnieku iesniegtajiem uzraudzības pārskatu datiem saskaņā ar datu publicēšanas kalendāru, regulāri tiek publicēti apkopotie statistiskie dati.

Uzraudzības statistika

Kredītiestāžu uzraudzība

Uzraudzības process kredītiestādēm.

Uzzināt vairāk